Men's Results

Recap

Licensed to Miami University Aquatics
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/9/2014 08:29 PM
                       2014 Miami CinCinnati - 1/9/2014                        
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miami University (Ohio)-OH  'A'                        NT    1:34.63   11  
     1) Unamboowe, Heshan B 21          2) Bader, Evan A 19               
     3) Stafford, Grant M 18            4) Nemeth, Dan C 22               
  2 University of CinCinnati  'A'                          NT    1:35.96    4  
     1) Ma'aya, Awse 20                 2) Gilbertson, Dan R 19           
     3) Walsh, Rob J 21                 4) Scherpenberg, Joe M 22         
  3 Miami University (Ohio)-OH  'B'                        NT    1:37.01    2  
     1) Neri, Sean A 19                 2) Russo, Steve J 18              
     3) Olson, Will E 21                4) Strauss, Jack W 18             
  4 University of CinCinnati  'B'                          NT    1:37.36  
     1) Easley, Tommy C 19              2) Harper, Trenton A 19           
     3) Pasek, Hunter J 20              4) Davis, Connor p 19             
  5 Miami University (Ohio)-OH  'C'                        NT   x1:37.41  
     1) Jelen, Max C 18                 2) Rigali, Matthew M 18           
     3) Higdon, Jared R 18              4) Cashman, Connor J 18           
  6 University of CinCinnati  'D'                          NT   x1:39.74  
     1) Chappell, Ben R 20              2) Caudy, Robbie J 19             
     3) Ferreri, Joey V 20              4) Roehr, Tyler J 18              
  7 University of CinCinnati  'C'                          NT   x1:39.77  
     1) Palleros, Mike M 21             2) Balmer, Nik J 19               
     3) Anderson, Nathan T 20           4) Guffey, Jay N 21               
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minderlein, Sean M        21 Miami (Ohio)-OH           NT    9:42.12    9  
  2 Kearns, Donovan D         19 BearCats                  NT    9:43.85    4  
  3 Green, Cody J             19 BearCats                  NT    9:48.28    3  
  4 McNamara, Bryan R         18 Miami (Ohio)-OH           NT    9:49.79    2  
  5 Brock, Lucas W            17 Miami (Ohio)-OH           NT    9:52.81    1  
  6 Bott, Joe J               19 BearCats                  NT    9:58.63  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dieter, Chris J           19 Miami (Ohio)-OH           NT    1:42.00    9  
  2 Kilkenny, Andy W          21 Miami (Ohio)-OH           NT    1:44.21    4  
  3 Prodoehl, Jake D          20 Miami (Ohio)-OH           NT    1:44.35    3  
  4 Davis, Connor p           19 BearCats                  NT    1:44.75    2  
  5 Baumgartner, Joe E        21 Miami (Ohio)-OH           NT   x1:44.82  
  6 Kaplan, Michael I         20 BearCats                  NT    1:45.14    1  
  7 Scherpenberg, Joe M       22 BearCats                  NT    1:47.39  
  8 Fallon, Jesse J           19 BearCats                  NT   x1:47.41  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flessner, Sam J           21 Miami (Ohio)-OH           NT      52.63    9  
  2 Unamboowe, Heshan B       21 Miami (Ohio)-OH           NT      52.78    4  
  3 Ma'aya, Awse              20 BearCats                  NT      53.30    3  
  4 Chappell, Ben R           20 BearCats                  NT      54.26    2  
  5 Kline, Mike E             21 Miami (Ohio)-OH           NT      54.41    1  
  6 Easley, Tommy C           19 BearCats                  NT      54.99  
  7 Jelen, Max C              18 Miami (Ohio)-OH           NT     x55.66  
  8 O'Brien, Tim J            20 BearCats                  NT     x56.49  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rigali, Matthew M         18 Miami (Ohio)-OH           NT      58.68    9  
  2 Harper, Trenton A         19 BearCats                  NT      59.35    4  
  3 Russo, Steve J            18 Miami (Ohio)-OH           NT      59.62    3  
  4 Roehr, Tyler J            18 BearCats                  NT    1:00.24    2  
  5 Balmer, Nik J             19 BearCats                  NT    1:00.30    1  
  6 Olson, Will E             21 Miami (Ohio)-OH           NT    1:00.58  
  7 Gilbertson, Dan R         19 BearCats                  NT   x1:00.91  
  8 Crockett, Sam             20 Miami (Ohio)-OH           NT   x1:01.04  
  9 Stafford, Grant M         18 Miami (Ohio)-OH           NT   x1:05.35  
 -- Green, Cody J             19 BearCats                  NT   X1:01.43  
 -- Caudy, Robbie J           19 BearCats                  NT   X1:01.57  
 -- Guffey, Jay N             21 BearCats                  NT   X1:07.45  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Michael P      21 Miami (Ohio)-OH           NT    1:52.74    9  
  2 Staley, Davis W           19 Miami (Ohio)-OH           NT    1:54.85    4  
  3 Ferreri, Joey V           20 BearCats                  NT    1:54.93    3  
  4 Pasek, Hunter J           20 BearCats                  NT    1:56.07    2  
  5 Anderson, Nathan T        20 BearCats                  NT    1:57.90    1  
  6 Kilkenny, Andy W          21 Miami (Ohio)-OH           NT    1:59.64  
  7 Higdon, Jared R           18 Miami (Ohio)-OH           NT   x2:00.26  
  8 Ciciora, Dan M            19 BearCats                  NT   x2:00.40  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nemeth, Dan C             22 Miami (Ohio)-OH           NT      20.99    9  
  2 Baumgartner, Joe E        21 Miami (Ohio)-OH           NT      21.22    4  
  3 Palleros, Mike M          21 BearCats                  NT      22.01    3  
  4 Walsh, Rob J              21 BearCats                  NT      22.02    2  
  5 Prodoehl, Jake D          20 Miami (Ohio)-OH           NT      22.14    1  
  6 Guffey, Jay N             21 BearCats                  NT      22.38  
  7 Cashman, Connor J         18 Miami (Ohio)-OH           NT     x22.76  
  8 Fallon, Jesse J           19 BearCats                  NT     x22.94  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fryman, Cole              19 Miami (Ohio)-OH           NP     287.54    9  
  2 Sargent, Sean             19 Miami (Ohio)-OH           NP     287.10    4  
  3 Nash, Michael             19 Miami (Ohio)-OH           NP     266.33    3  
  4 Magill, Bill C            21 BearCats                  NP     256.64    2  
  5 Donohue, Brian            18 Miami (Ohio)-OH           NP    x234.21  
  6 McMahon, Jimmy T          19 BearCats                  NP     230.92    1  
  7 Wolcott, Zach S           19 BearCats                  NP     157.20  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baumgartner, Joe E        21 Miami (Ohio)-OH           NT      46.02    9  
  2 Palleros, Mike M          21 BearCats                  NT      47.70    4  
  3 Strauss, Jack W           18 Miami (Ohio)-OH           NT      47.90    3  
  4 Kaplan, Michael I         20 BearCats                  NT      48.30    2  
  5 Pasek, Hunter J           20 BearCats                  NT      48.40    1  
  6 Scherpenberg, Joe M       22 BearCats                  NT     x48.54  
  7 Olson, Will E             21 Miami (Ohio)-OH           NT      48.80  
  8 Cashman, Connor J         18 Miami (Ohio)-OH           NT     x50.04  
 -- Davis, Connor p           19 BearCats                  NT     X48.98  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kearns, Donovan D         19 BearCats                  NT    1:53.68    9  
  2 Neri, Sean A              19 Miami (Ohio)-OH           NT    1:54.71    4  
  3 Prodoehl, Jake D          20 Miami (Ohio)-OH           NT    1:55.10    3  
  4 Chappell, Ben R           20 BearCats                  NT    2:01.04    2  
  5 Easley, Tommy C           19 BearCats                  NT    2:01.07    1  
  6 Ma'aya, Awse              20 BearCats                  NT   x2:02.44  
  7 Kline, Mike E             21 Miami (Ohio)-OH           NT    2:03.95  
  8 Jelen, Max C              18 Miami (Ohio)-OH           NT   x2:06.14  
 -- O'Brien, Tim J            20 BearCats                  NT   X1:59.13  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balmer, Nik J             19 BearCats                  NT    2:09.81    9  
  2 Roehr, Tyler J            18 BearCats                  NT    2:11.13    4  
  3 Harper, Trenton A         19 BearCats                  NT    2:12.36    3  
  4 Crockett, Sam             20 Miami (Ohio)-OH           NT    2:13.78    2  
  5 Gilbertson, Dan R         19 BearCats                  NT   x2:15.99  
 -- Bader, Evan A             19 Miami (Ohio)-OH           NT   X2:04.61  
 -- Rigali, Matthew M         18 Miami (Ohio)-OH           NT   X2:08.97  
 -- Russo, Steve J            18 Miami (Ohio)-OH           NT   X2:12.76  
 -- Caudy, Robbie J           19 BearCats                  NT   X2:13.59  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferreri, Joey V           20 BearCats                  NT    4:42.18    9  
  2 Green, Cody J             19 BearCats                  NT    4:42.85    4  
  3 McNamara, Bryan R         18 Miami (Ohio)-OH           NT    4:43.31    3  
  4 Brock, Lucas W            17 Miami (Ohio)-OH           NT    4:48.51    2  
  5 Bott, Joe J               19 BearCats                  NT    4:50.89    1  
  6 Fallon, Jesse J           19 BearCats                  NT   x4:53.08  
 -- Dieter, Chris J           19 Miami (Ohio)-OH           NT   X4:41.99  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ma'aya, Awse              20 BearCats                  NT      52.49    9  
  2 Flessner, Sam J           21 Miami (Ohio)-OH           NT      52.99    4  
  3 Walsh, Rob J              21 BearCats                  NT      53.42    3  
  4 Anderson, Nathan T        20 BearCats                  NT      53.70    2  
  5 Jelen, Max C              18 Miami (Ohio)-OH           NT      54.11    1  
  6 Higdon, Jared R           18 Miami (Ohio)-OH           NT      54.55  
  7 Kearns, Donovan D         19 BearCats                  NT     x54.92  
 -- Staley, Davis W           19 Miami (Ohio)-OH           NT     X52.26  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMahon, Jimmy T          19 BearCats                  NP     251.55    9  
  2 Magill, Bill C            21 BearCats                  NP     221.63    4  
  3 Wolcott, Zach S           19 BearCats                  NP     115.95    3  
 -- Nash, Michael             19 Miami (Ohio)-OH           NP    X367.28  
 -- Fryman, Cole              19 Miami (Ohio)-OH           NP    X297.90  
 -- Donohue, Brian            18 Miami (Ohio)-OH           NP    X273.83  
 -- Sargent, Sean             19 Miami (Ohio)-OH           NP    X221.25  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stafford, Grant M         18 Miami (Ohio)-OH           NT    1:56.62    9  
  2 Roehr, Tyler J            18 BearCats                  NT    1:58.15    4  
  3 Pasek, Hunter J           20 BearCats                  NT    1:58.31    3  
  4 Caudy, Robbie J           19 BearCats                  NT    1:59.34    2  
  5 Harper, Trenton A         19 BearCats                  NT   x1:59.70  
  6 Unamboowe, Heshan B       21 Miami (Ohio)-OH           NT    2:03.28    1  
 -- Cavanaugh, Michael P      21 Miami (Ohio)-OH           NT   X1:54.69  
 -- Bader, Evan A             19 Miami (Ohio)-OH           NT   X1:57.72  
 -- Balmer, Nik J             19 BearCats                  NT   X2:01.46  
 -- Ciciora, Dan M            19 BearCats                  NT   X2:02.88  
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miami University (Ohio)-OH  'A'                        NT    1:24.97   11  
     1) Baumgartner, Joe E 21           2) Strauss, Jack W 18             
     3) Brock, Lucas W 17               4) Nemeth, Dan C 22               
  2 University of CinCinnati  'A'                          NT    1:26.89    4  
     1) Walsh, Rob J 21                 2) Scherpenberg, Joe M 22         
     3) Palleros, Mike M 21             4) Kaplan, Michael I 20           
  3 University of CinCinnati  'B'                          NT    1:27.62    2  
     1) Davis, Connor p 19              2) Easley, Tommy C 19             
     3) Guffey, Jay N 21                4) Green, Cody J 19               
  4 Miami University (Ohio)-OH  'B'                        NT    1:27.66  
     1) Dieter, Chris J 19              2) Prodoehl, Jake D 20            
     3) Cashman, Connor J 18            4) Olson, Will E 21               
  5 Miami University (Ohio)-OH  'D'                        NT   x1:31.69  
     1) Russo, Steve J 18               2) Neri, Sean A 19                
     3) Minderlein, Sean M 21           4) McNamara, Bryan R 18           
  6 University of CinCinnati  'C'                          NT   x1:33.38  
     1) Gilbertson, Dan R 19            2) Fallon, Jesse J 19             
     3) Anderson, Nathan T 20           4) Ciciora, Dan M 19              
  7 Miami University (Ohio)-OH  'C'                        NT   x1:39.45  
     1) Kline, Mike E 21                2) Flessner, Sam J 21             
     3) Staley, Davis W 19              4) Kilkenny, Andy W 21            
 
Event 114  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Brock, Lucas W            17 Miami (Ohio)-OH           NT     X21.68  
 -- Dieter, Chris J           19 Miami (Ohio)-OH           NT     X22.14  
 -- Crockett, Sam             20 Miami (Ohio)-OH           NT     X23.33  
 -- Minderlein, Sean M        21 Miami (Ohio)-OH           NT     X23.56  
 
Event 126  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Stafford, Grant M         18 Miami (Ohio)-OH           NT     X51.67  
 -- Rigali, Matthew M         18 Miami (Ohio)-OH           NT     X52.68  
 -- Chappell, Ben R           20 BearCats                  NT     X55.63  
 -- Kline, Mike E             21 Miami (Ohio)-OH           NT     X58.07  
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 126                   
 
  1. Miami University (Ohio)             177   2. University of CinCinnati            119
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 126                    
 
  1. Miami University (Ohio)             162   2. University of CinCinnati            134