UC indoor track & field teams impressive in first day at Rod McCravy Invit.
gobearcats.COM Mackenzie Fields had a season-best performance Friday.
gobearcats.COM
Mackenzie Fields had a season-best performance Friday.
gobearcats.COM

Jan. 25, 2013

McCravy day 1 Get Acrobat Reader

Strong performances in multi-events and jumps highlighted the day for the University of Cincinnati men’s and women’s indoor track & field teams on Friday at the University of Kentucky’s Rod McCravy Invitational meet. The meet continues on Saturday’s at UK’s Nutter Field House.

Pole vaulter Mackenzie Fields improved her previous best mark by four inches to place second at 13’ 9.25”, a height that will rank her in the top five in the nation. Chelsea Vaughan was sixth with an 11’ 11.75” mark.

Erika Hurd was fourth in the high jump at 5’ 8.75”, just a half-inch off her best-ever mark that she recorded in last weekend’s meet. Ashleigh Pickens was 12th at 5’ 5”.

Shanay Portis was 10th in the invitational section of the long jump with a 18’ 9” effort.

The men’s team, which is competing in its first indoor competition of the season, had great performances in the long jump. Tariq Sanders leapt 23’ 9” to place fourth in the invitational section and Marquis Brookins was eighth at 23’ 1.25”. Kyle Donthnier was second in the open section with a 21’ 10.25” jump.

The 5,000 meters was the only track event that not part of the multis or a relay Colin Cotton, fresh off a standout cross country season in his first year at UC, was fifth in 14:55.22. Anne Pace was ninth in the women’s race in 18:24.86.

Kaitlyn Good turned in a pentathlon performance that will rank her in the nation’s top team. She finished third with 3,729 points. Through four of seven events in the heptathlon, Kyle Kubera is in fourth place with 2,543.

Competition continues on Saturday beginning 10 a.m. ET. For event-by-event Twitter updates, follow @UCDougMosley.

UC results for Friday, Jan. 25

Field events

Men’s weight throw: 23. Josh Province, 50' 8.75'; 35. Michael Leone, 39' 8.5"; 36. Robert Dennis, 38' 7.75"

Women’s weight throw: 14. Monica Phillips, 55' 11.75"; 22. Mekayla Breland, 52' 6.5"; 24. Frida Akerstrom, 51' 1.75"; 29. Mary Bridges, 49' 7"; 33. Jessica Molyet, 48' 8.75".

Men’s invitational long jump: 4. Tariq Sanders, 23' 9"; 8. Marquis Brookins, 23' 1.25".

Men’s open long jump: 2. Kyle Donthnier, 21' 10.25"; 11. Chris Green, 18' 0.5"

Women’s invitational long jump: 10. Shanay Portis, 18' 9".

Men’s high jump: 16. Michael Nwankwo, 6' 3.5".

Women’s high jump: 4. Erika Hurd, 5' 8.75"; 12. Ashleigh Pickens, 5' 5".

Women’s pole vault: 2. Mackenzie Fields, 13' 9.25"; 6. Chelsea Vaughan, 11' 11.75"; Alyssa McBride, Emily Clay, no height; Amanda Hotaling, scratch.

Track events

M 5,000m: 5. Colin Cotton, 14:55.22.

W 5,000m: 9. Anne Pace, 18:24.86.

Multi events

Men’s heptathlon overall standings through four of seven events: 4. Kyle Kubera, 2,543 points; 6. Chris Fisbeck, 2,514; 7. Matt Bova, 2,444.

Men’s heptathlon 60 meters: 4. Chris Fisbeck, 7.41 (742 points); 7. Matt Bova, 7.48 (719); 8. Kyle Kubera, 7.56 (694).

Men’s heptathlon long jump: 3. Chris Fisbeck, 21' 1.5" (684 points); 4. Matt Bova, 20' 6.5" (644); 5. Kyle Kubera, 20' 6.25" (641).

Men’s heptathlon shot put: 5. Chris Fisbeck, 33' 9.25" (503 points); 6. Matt Bova, 33' 4.5" (496); 7. Kyle Kubera, 33' 3.25" (494).

Men’s heptathlon high jump: 2. Kyle Kubera, 6' 2.75" (714 points); 6. (tie) Chris Fisbeck and Matt Bova, 5' 8.75" (585).

Women’s pentathlon final standings: 3. Kaitlyn Good, 3,729 points; 14. Taylor Rosenhagen, 3,116; 15. Liz Carr, 2,843.

Women’s pentathlon 60-meters hurdles: 12. Kaitlyn Good, 9.61 (787 points); 13. Taylor Rosenhagen, 9.70 (769); 14. Liz Carr, 9.95 (721).

Women’s pentathlon high jump: 2. Kaitlyn Good, 5' 7.5" (879 points); 8. Liz Carr, 5' 0.5" (666); 8. Taylor Rosenhagen (5' 0.5" (666).

Women’s pentathlon shot put: 3. Taylor Rosenhagen, 37' 1.75" (616 pts), 4. Kaitlyn Good, 37' 1.25" (616); 14. Liz Carr, 27'1.25" (416).

Women’s pentathlon long jump: 7. Taylor Rosenhagen, 17'2.25" (626 pts); 9. Kaitlyn Good, 16'9.75" (592); 15. Liz Carr, 14'10.75" (438).

Women’s pentathlon 800 meters: 1. Kaitlyn Good, 2:17.73 (855 points); 10. Liz Carr, 2:37.46 (602); 15. Taylor Rosenhagen, 2:52.43 (439).

 

Schedule for Saturday, Jan. 26

Field Events

10:45 a.m. – Men’s Heptathlon Pole Vault - Matt Bova, Chris Fisbeck, Kyle Kubera

11 a.m. – Women’s Shot Put – Frida Akerstrom, Mekayla Breland, Jessica Molyet

11:30 a.m. – Women’s Invite Triple Jump – Ashleigh Pickens, Shanay Portis

12 p.m. – Men’s Pole Vault – Nathan Alexander, Cody Curry, Josh Dangel, Tommy Marks, Colt Robinson

2 p.m. – Men’s Shot Put – Robert Dennis, Carl Laux

2:30 p.m. – Men’s Invite Triple Jump – Nathan Deslandes, Kyle Donthnier, Chris Greene, Michael Nwankwo, Tariq Sanders

Track Events

10 a.m. – Men’s Heptathlon 60-meters hurdles – Matt Bova, Chris Fisbeck, Kyle Kubera

10:15 a.m. – Women’s 3,000 meters – Ashley Earman

10:28 a.m. – Men’s 3,000 meters – Jacob Franklin, Eric Hauser, Andrew LeTourneau, Patrick Winebar

11:30 a.m. – Women’s 60-meters hurdles semifinals – Danheisha Harding, Javette Lee, Je’Rica Sanders

11:48 a.m. – Men’s 60-meters hurdles semifinals – Bryan Cain, Daniel Daugherty, Dailyn Moore

12:05 p.m. – Women’s 60 meters semifinals – Cameron Gardner, Morgan Gordon, Erika Hurd, Shanay Portis, Shanice Smith

12:23 p.m. – Men’s 60 meters semifinals – Daniel Braswell, David Braswell, Marquis Brookins, Bryan Cain, Darius Howard

12:40 p.m. – Women’s Mile – Carly Bauer, Melissa Deitzer

1 p.m. – Men’s Mile – Evan Baum, Chase Beckmann, Jeff Griffiths, Brian Palmer, Ian Silver

1:18 p.m. - Men Heptathlon 1,000 meters - Matt Bova, Chris Fisbeck, Kyle Kubera

1:25 p.m. – Women’s 60-meters hurdles finals -

1:30 p.m. – Men’s 60-meters hurdles finals -

1:35 p.m. – Women’s 60 meters finals -

1:40 p.m. – Men’s 60 meters finals -

1:45 p.m. – Women’s 400 meters – Gabby Calderone, Jada Grant, Jalisa Jarrett, Javette Lee, Kenya Woodall

2:08 p.m. - Men’s 400 meters – Darnell Gilbert, Brendan Lyshe, Bryan Maldinger, Maurice Norman, Riley West

2:35 p.m. – Women’s 800 meters – Hannah Christ, April McPherson, Kelsey Mueller

2:53 p.m. – Men’s 800 meters – Brian Barney, Cameron Rohman, Tony Williamson

3:10 p.m. - Women’s 200meters – Emily Cunningham, Cameron Gardner, Morgan Gordon, Shanay Portis, Shanice Smith

3:30 p.m. – Men’s 200 meters – David Braswell, Kevin Girgis, Darius Howard, Justin Mihaly

3:45 p.m. – Women’s 3,000 meters – Emily Clay, Kaitlyn Meyer

4:10 p.m. – Men’s 3,000 meters -

4:30 p.m. – Women’s 4x400-meters relay – UC ‘A’, UC ‘B’

4:53 p.m. – Men’s 4x400-meters relay – UC ‘A’