USF Collegiate Invitational Results

Recap

Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 4/6/2012 04:06 PM
                    USF Collegiate Invitational - 4/6/2012                     
                            www.halfmiletiming.com                             
                              USF: Tampa, Florida                              
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Portis, Shanay            JR Cincinnati             11.80      11.65   3.4  1 
  2 Williams, Monique         JR South Florid           11.90      11.69   3.4  1 
  3 Gardner, Cameron          SO Cincinnati             12.18      12.01   2.3  2 
  4 Lamar, Raneisha           SO North Florid           12.30      12.03   2.3  2 
  5 Supal, Sharniece          SO North Florid           11.90      12.06   3.4  1 
  6 Oliver, Shambrey          SR South Florid           12.09      12.12   3.4  1 
  7 Skipper, Miriam           SR South Florid           12.09     x12.14   3.4  1 
  8 Edley, Alyssa             JR Cincinnati             12.16     x12.32   3.4  1 
  9 Gordon, Morgan            SO Cincinnati             11.96     x12.48   3.4  1 
 
Women 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Jackson, Dariel           JR South Florid           23.75      23.67   3.1  1 
  2 Portis, Shanay            JR Cincinnati             24.07      23.81   3.1  1 
  3 James, Rachael            SO South Florid           24.00      23.89   3.1  1 
  4 Teape, Melissa            JR South Florid           24.00     x24.04   3.1  1 
  5 Poole-Trice, Christine    SO South Florid           24.60     x24.42   3.1  1 
  6 Supal, Sharniece          SO North Florid           24.85      24.46   4.0  2 
  7 Oliver, Shambrey          SR South Florid           24.75     x24.68   4.0  2 
  8 Lamar, Raneisha           SO North Florid           25.39      24.70   2.8  3  24.695
  9 Cotten, Jasmine           SR Cincinnati             25.30      24.70   4.0  2  24.700
 10 Stewart, Ashanti          SO South Florid           24.75     x24.88   3.1  1 
 11 Skipper, Miriam           SR South Florid           25.20     x25.06   4.0  2 
 12 Rivera, Ava               SR North Florid           24.90     x25.08   4.0  2 
 13 Gardner, Cameron          SO Cincinnati             25.00     x25.24   4.0  2 
 14 Roberts, Triona           SO South Florid           25.50     x25.71   2.8  3 
 15 Gordon, Morgan            SO Cincinnati             24.52     x25.78   3.1  1 
 16 Edley, Alyssa             JR Cincinnati             24.72     x26.02   3.1  1 
 17 Taylor, Nichelle          FR South Florid           27.50     x28.98   2.8  3 
 18 Adams, Ashley             FR South Florid           26.80     x29.41   2.8  3 
 
Women 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 James, Rachael            SO South Florid           54.00      54.10   1 
  2 Poole-Trice, Christine    SO South Florid           55.56      56.55   1 
  3 Jarrett, Jalisa           FR Cincinnati             56.90      56.78   1 
  4 Stewart, Ashanti          SO South Florid           57.50     x56.90   1 
  5 Rhodes, Aricka            SR Cincinnati             57.52      57.09   1 
  6 Roberts, Triona           SO South Florid           58.00     x59.20   1 
  7 Taylor, Nichelle          FR South Florid         1:02.00   x1:08.85   2 
 -- Adams, Ashley             FR South Florid         1:02.00        DNF   2 
 
Women 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Klump, Kathy              SR Cincinnati           2:04.39    2:05.66  
  2 Smith, Yasmin             JR South Florid         2:06.78    2:08.88  
  3 Williams, Kelli           FR South Florid         2:12.00    2:13.96  
  4 Honigford, Katie          SR Cincinnati           2:14.56    2:21.62  
  5 Calcote, Jaybria          JR North Florid         2:17.00    2:22.83  
  6 Johnston, Christine       SR South Florid         2:16.00   x2:23.60  
  7 Clay, Emily               FR Cincinnati           2:19.00   x2:23.91  
 
Women 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Prendergast, Allie        SR South Florid         4:30.00    4:30.67  
  2 Chambers, Shaniel         SR South Florid         4:30.00    4:42.11  
  3 Heaton, Jenna             SR Cincinnati           4:38.21    4:43.06  
  4 Spoerle, Devin            SR South Florid                   x4:49.58  
  5 Ritter, Abby              FR South Florid         4:50.00   x4:52.24  
  6 Ragland, Laura            JR North Florid         4:50.00    5:01.68  
  7 Spiegel, Allison          SO North Florid         4:54.00    5:02.94  
  8 Konstantinovic, Monique   SR South Florid         5:05.00   x5:20.69  
  9 Corcoran, Kaili           FR North Florid         5:05.00   x5:22.82  
 10 Smith, Kristen            JR North Florid         5:22.00   x5:41.45  
 11 Prendergast, Jessie       SO South Florid                   x5:54.72  
 
Women 100 Meter Hurdles
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Cotten, Jasmine           SR Cincinnati             14.06      13.84   1.6  1 
  2 Harding, Danheisha        JR Cincinnati             14.25      14.01   1.6  1 
  3 Johnson, Ena              JR South Florid           13.96      14.09   1.6  1 
  4 Klinger, Rachel           SO South Florid           14.40      14.60   1.6  1 
  5 McCan, Samantha           FR South Florid           15.00     x14.86   1.6  1 
  6 Arnold, Lindsay           SO South Florid           14.50     x14.88   1.6  1 
  7 Best, Dominique           SO Cincinnati             15.05     x14.93   1.6  1 
  8 Ware, Alex                SR South Florid           15.10     x15.02   1.6  1 
  9 Goodwin, Natasha          JR North Florid           15.76      15.41   2.5  2 
 10 Gordon, Shannon           FR South Florid           15.60     x15.90   2.5  2 
 11 Kress, Jessica            SO North Florid           15.50      16.47   2.5  2 
 
Women 400 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Etienne, Rachel           SR South Florid           59.95    1:02.25   1 
  2 Good, Kaitlyn             SO Cincinnati           1:02.49    1:02.44   1 
  3 Johnson, Ena              JR South Florid         1:00.50    1:03.16   1 
  4 Best, Dominique           SO Cincinnati           1:06.58    1:03.83   2 
  5 Linkfield, Thea           SO North Florid         1:03.40    1:04.58   1 
  6 Oakley, Robyn             JR South Florid         1:03.00   x1:04.66   1 
  7 Harding, Danheisha        JR Cincinnati           1:04.16   x1:05.06   2 
  8 McCan, Samantha           FR South Florid         1:00.90   x1:05.47   1 
  9 Gordon, Shannon           FR South Florid         1:04.00   x1:06.68   1 
 10 Kress, Jessica            SO North Florid         1:06.22    1:09.61   2 
 
Women 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 South Florida  'A'                                  46.00      46.61  
     1) Todd, Tralonda SR               2) Williams, Monique JR           
     3) Teape, Melissa JR               4) Jackson, Dariel JR             
  2 Cincinnati  'A'                                     45.70      46.62  
     1) Gordon, Morgan SO               2) Portis, Shanay JR              
     3) Gardner, Cameron SO             4) Edley, Alyssa JR               
 
Women 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cincinnati  'A'                                   3:46.29    3:40.57  
     1) Portis, Shanay JR               2) Good, Kaitlyn SO               
     3) Klump, Kathy SR                 4) Jarrett, Jalisa FR             
  2 South Florida  'A'                                3:40.00    3:44.02  
     1) Teape, Melissa JR               2) James, Rachael SO              
     3) Chambers, Shaniel SR            4) Poole-Trice, Christine SO      
  3 Cincinnati  'B'                                   3:52.00   x4:01.47  
     1) Gordon, Morgan SO               2) Harding, Danheisha JR          
     3) Heaton, Jenna SR                4) Honigford, Katie SR            
 
Women High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cotten, Jasmine           SR Cincinnati             1.82m      1.78m    5-10.00 
     1.48 1.48 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 
        P    P    P    P    O    O  XXO  XXX 
  2 Anderson, Courtney        SO South Florid           1.78m      1.73m    5-08.00 
     1.48 1.48 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 
        P    P    P    O  XXO    O  XXX 
  3 Good, Kaitlyn             SO Cincinnati             1.70m      1.63m    5-04.25 
     1.48 1.48 1.58 1.63 1.68 
        P    P    O    O  XXX 
  4 Cooke, Paige              FR South Florid           1.65m      1.63m    5-04.25 
     1.48 1.48 1.58 1.63 1.68 
        P    P  XXO    O  XXX 
  4 Rosenberger, Alex         SR South Florid           1.68m     x1.63m    5-04.25 
     1.48 1.48 1.58 1.63 1.68 
        P    P  XXO    O  XXX 
  6 Bridges, Andrea           SR North Florid           1.65m      1.58m    5-02.25 
     1.48 1.48 1.58 1.63 
        O    O   XO  XXX 
 -- Edwards, Jordan           SO South Florid           1.60m         NH            
     1.48 1.48 1.58 
        P    P  XXX 
 -- Humphrey, Sarena          FR South Florid           1.60m         NH            
     1.48 1.48 
      XXX  XXX 
 
Women Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Eby, Michelle             SR Cincinnati             3.75m      3.90m   12-09.50 
     3.05 3.20 3.36 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 
        P    P    P    P    P    O  XXO    O  XXX 
  2 Smith, Nicole             JR South Florid           3.75m      3.90m   12-09.50 
     3.05 3.20 3.36 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 
        P    P    P    P  XXO    O    O   XO  XXX 
  3 Duffy, Stephanie             Unattached             3.96m      3.90m   12-09.50 
     3.05 3.20 3.36 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 
        P    P    P    P    P    O  XXO  XXO  XXX 
  4 Fields, Mackenzie         JR Cincinnati             4.15m      3.80m   12-05.50 
     3.05 3.20 3.36 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 
        P    P    P    P    P    O   XO  XXX 
  5 Wilson, Melissa           FR South Florid           3.66m      3.70m   12-01.50 
     3.05 3.20 3.36 3.50 3.60 3.70 3.80 
        P    P   XO    O    O   XO  XXX 
  6 Clay, Emily               FR Cincinnati             3.85m     x3.70m   12-01.50 
     3.05 3.20 3.36 3.50 3.60 3.70 3.80 
        P    P    P   XO    O  XXO  XXX 
  7 Boyington, Caleigh        SO North Florid           3.65m      3.70m   12-01.50 
     3.05 3.20 3.36 3.50 3.60 3.70 3.80 
        P    P   XO    O   XO  XXO  XXX 
  8 Johnson, Mallory          FR South Florid           3.40m     x3.60m   11-09.75 
     3.05 3.20 3.36 3.50 3.60 3.70 
        P    O    O  XXO    O  XXX 
  9 London, Brittany          FR South Florid           3.71m     x3.50m   11-05.75 
     3.05 3.20 3.36 3.50 3.60 3.70 
        P    P    P   XO    P  XXX 
  9 Leonardi, Carissa         FR South Florid           3.81m     x3.50m   11-05.75 
     3.05 3.20 3.36 3.50 3.60 
        P    P    P   XO  XXX 
 11 Chandler, Chelsea         SO North Florid           3.35m      3.05m   10-00.00 
     3.05 3.20 
      XXO  XXX 
 -- Rasnick, Sarah            SO Cincinnati             4.22m         NH            
     3.05 3.20 3.36 3.50 3.60 3.70 
        P    P    P    P    P  XXX 
 -- Ostrenko, Mari            FR South Florid           3.00m         NH            
     3.05 
      XXX 
 
Women Long Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Portis, Shanay            JR Cincinnati             5.86m      5.90m   3.4  19-04.25 
     FOUL(3.0) 5.90m(3.4) FOUL(2.1) 5.46m(0.7) 5.73m(2.9) 5.65m(2.4)
  2 Cotten, Jasmine           SR Cincinnati             6.03m      5.84m   3.4  19-02.00 
     5.80m(1.6) 5.75m(3.3) 5.84m(3.4) 5.78m(3.3) 5.68m(5.1) FOUL(3.7)
  3 Skipper, Miriam           SR South Florid           5.40m      5.67m   1.9  18-07.25 
     FOUL(4.3) 3.93m(3.0) 5.40m(2.5) FOUL(2.7) 3.86m(0.4) 5.67m(1.9)
  4 Klinger, Rachel           SO South Florid           5.74m      5.65m   1.8  18-06.50 
     5.54m(4.7) 5.57m(2.6) FOUL(2.8) 5.65m(1.8) 5.53m(1.1) 5.49m(2.3)
  5 Etienne, Rachel           SR South Florid           5.90m     x5.64m   3.5  18-06.00 
     5.64m(3.5) 5.45m(4.6) 5.34m(1.8) 5.42m(1.2) 5.52m(2.6) 5.62m(0.5)
  6 Best, Dominique           SO Cincinnati             5.37m     x5.57m   3.4  18-03.25 
     5.57m(3.4) 5.45m(3.0) FOUL(1.9) 5.34m(0.1) FOUL(2.0) 5.11m(0.9)
  7 Todd, Tralonda            SR South Florid           5.62m     x5.53m   2.6  18-01.75 
     5.48m(5.3) 4.90m(2.8) 5.53m(2.6) 5.41m(2.6) 5.50m(1.9) FOUL(4.2)
  8 Specht, Samantha          SO South Florid           5.40m     x5.44m   3.7  17-10.25 
     FOUL(3.3) 5.26m(4.6) 5.44m(3.7) PASS      PASS      PASS     
  9 Edley, Alyssa             JR Cincinnati                       x5.41m   4.1  17-09.00 
     5.07m(3.6) 5.21m(3.7) 5.41m(4.1) 5.32m(2.2) FOUL(0.5) 5.20m(0.5)
 10 Ware, Alex                SR South Florid           4.88m     x5.37m   4.1  17-07.50 
     5.37m(4.1) 5.09m(2.8) 4.98m(2.6)         
 11 Stallworth, Marqueshia    SO South Florid           5.50m     x5.32m   2.8  17-05.50 
     FOUL(4.6) FOUL(3.7) 5.32m(2.8)         
 12 Good, Kaitlyn             SO Cincinnati             5.39m     x5.19m   3.3  17-00.50 
     5.19m(3.3) 5.09m(3.5) 5.15m(1.2)         
 13 Goodwin, Natasha          JR North Florid           5.28m      5.19m   1.8  17-00.50 
     4.78m(3.2) 4.65m(2.5) 5.19m(1.8)         
 14 Bridges, Andrea           SR North Florid           5.66m     x5.08m   4.9  16-08.00 
     5.08m(4.9) 4.95m(4.0) 5.01m(1.5)         
 15 Smyth, Jennifer           JR North Florid           5.84m      5.08m   4.4  16-08.00 
     FOUL(4.4) 4.81m(5.7) 5.08m(4.4)         
 16 Arnold, Lindsay           SO South Florid           4.86m     x4.91m   3.1  16-01.50 
     4.91m(3.1) FOUL(4.4) PASS              
 
Women Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Todd, Tralonda            SR South Florid          12.01m     11.97m   3.5  39-03.25 
     FOUL(3.8) 11.67m(1.8) FOUL(3.6) 11.97m(3.5) FOUL(0.8) 11.97m(2.2)
  2 Smyth, Jennifer           JR North Florid          11.43m     11.56m   3.7  37-11.25 
     11.50m(1.4) FOUL(4.3) 11.22m(0.8) 11.50m(2.5) FOUL(2.6) 11.56m(3.7)
  3 Gardner, Cameron          SO Cincinnati            11.44m     11.33m   3.9  37-02.25 
     11.33m(3.9) FOUL(3.4) FOUL(2.6) 11.18m(3.3) FOUL(3.1) FOUL(2.8)
  4 Goodwin, Natasha          JR North Florid          10.50m     10.63m   3.8  34-10.50 
     9.73m(1.5) 9.66m(1.3) 9.55m(1.5) 10.16m(1.4) 9.79m(3.6) 10.63m(3.8)
 
Women Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Akerstrom, Frida          SO Cincinnati            15.19m     14.86m   48-09.00 
      14.42m  14.54m  14.64m  14.40m  14.19m  14.86m
  2 Gospodinsky, Hannah       FR South Florid          14.00m     13.36m   43-10.00 
      12.71m  12.65m  13.07m  13.36m  13.05m  FOUL
  3 Breland, Mekayla          FR Cincinnati            13.46m     12.82m   42-00.75 
      12.82m  FOUL  12.52m  11.95m  FOUL  12.31m
  4 Ware, Alex                SR South Florid                     11.13m   36-06.25 
      10.27m  10.13m  10.29m  11.13m  10.86m  10.74m
  5 Arnold, Lindsay           SO South Florid                    x10.68m   35-00.50 
      10.02m  FOUL  10.52m  10.68m  FOUL  FOUL
  6 Klinger, Rachel           SO South Florid                    x10.40m   34-01.50 
      9.49m  10.40m  9.80m  FOUL  10.06m  9.36m
 
Women Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Warren, Atasha            JR South Florid          47.00m     48.78m     160-00 
      48.78m  46.28m  46.76m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Molyet, Jessica           SO Cincinnati            48.79m     47.38m     155-05 
      32.59m  FOUL  43.70m  45.30m  47.38m  44.30m
  3 Bridges, Mary             SO Cincinnati            48.86m     46.60m     152-11 
      46.50m  45.14m  FOUL  FOUL  46.60m  41.21m
  4 Gospodinsky, Hannah       FR South Florid          40.00m     43.91m     144-01 
      39.45m  39.59m  FOUL  FOUL  43.91m  FOUL
  5 Canter, Sarah             SR South Florid          42.00m    x42.28m     138-08 
      39.70m  39.57m  42.28m  41.87m  40.67m  FOUL
  6 Dulman, Shelly            SO South Florid          35.00m    x36.24m     118-11 
      30.43m  33.87m  36.24m  35.97m  35.06m  35.31m
  7 Gonzalez, Ashley          JR North Florid          36.29m     34.59m     113-06 
      34.59m  FOUL  FOUL  31.87m  FOUL  FOUL
  8 Adeside, Timoye              Unattached                       26.55m      87-01 
      25.97m  21.20m  21.84m  19.74m  26.55m  FOUL
 -- Breland, Mekayla          FR Cincinnati            42.26m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Women Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Warren, Atasha            JR South Florid          52.72m     52.11m     170-11 
      51.00m  FOUL  49.65m  FOUL  52.11m  51.34m
  2 Akerstrom, Frida          SO Cincinnati            53.39m     49.52m     162-06 
      FOUL  FOUL  45.20m  49.52m  48.56m  48.52m
  3 Molyet, Jessica           SO Cincinnati            45.66m     45.10m     147-11 
      43.26m  FOUL  FOUL  FOUL  45.10m  42.96m
  4 Breland, Mekayla          FR Cincinnati            42.41m    x43.55m     142-10 
      43.55m  37.11m  FOUL  37.45m  FOUL  42.76m
  5 Gonzalez, Ashley          JR North Florid          48.00m     43.21m     141-09 
      40.66m  FOUL  FOUL  43.21m  FOUL  41.10m
  6 Bridges, Mary             SO Cincinnati            37.67m    x41.41m     135-10 
      38.81m  FOUL  37.34m  41.41m  40.71m  36.87m
  7 Gospodinsky, Hannah       FR South Florid          40.15m     40.07m     131-05 
      39.42m  FOUL  40.07m  38.14m  36.91m  40.01m
  8 Sada, Kahmalia-Kalee      FR South Florid          40.00m    x36.00m     118-01 
      32.89m  FOUL  34.85m  30.53m  FOUL  36.00m
 
Women Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Larsson, Emelie           FR Cincinnati            50.44m     50.59m     166-00 
      44.35m  48.05m  50.37m  50.59m  48.82m  49.84m
  2 Canter, Sarah             SR South Florid          43.00m     39.90m     130-11 
      37.32m  39.90m  37.60m  38.51m  FOUL  FOUL
  3 Cornett, Jara                Unattached            40.00m     37.62m     123-05 
      34.84m  33.89m  37.62m  34.56m  36.92m  34.33m
  4 Dulman, Shelly            SO South Florid          40.00m     37.16m     121-11 
      32.28m  31.65m  37.16m  34.49m  35.13m  35.65m
  5 Ware, Alex                SR South Florid          26.90m    x31.45m     103-02 
      26.78m  22.72m  31.28m  31.45m  23.43m  FOUL
  6 Arnold, Lindsay           SO South Florid          33.21m    x30.89m     101-04 
      FOUL  FOUL  30.89m  FOUL  FOUL  FOUL
 
Men 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Bastian, Antillio            Unattached             10.40      10.35   4.8 
  2 Webster, Kayvon           JR South Florid           10.50      10.50   4.8 
  3 Howard, Darius            JR Cincinnati             11.37      10.96   4.8 
  4 Bourelle, Dylan           FR Cincinnati             11.28      11.03   4.8 
 
Men 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Bastian, Antillio            Unattached             21.10      20.93   3.9  2 
  2 Hargrove, Landon          SO South Florid           22.80      22.12   3.9  2 
  3 Howard, Darius            JR Cincinnati             22.80      22.17   3.9  2 
  4 Bourelle, Dylan           FR Cincinnati             22.83      22.47   3.9  2 
  5 Squillace, Skylar         SO North Florid           23.20      23.05   3.9  2 
  6 Jean-Baptiste, Richard    FR South Florid           22.98      23.21   3.9  2 
  7 Kubera, Kyle              SO Cincinnati                       x23.82   3.9  2 
 
Men 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Orelus, Pascal            JR South Florid           46.74      47.69  
  2 Gilbert, Darnell          SO Cincinnati             47.88      47.76  
  3 Exilien, Reshaw           SR South Florid           48.30      49.35  
  4 Mosely, Franklin          FR South Florid           48.30     x49.60  
  5 Squillace, Nick           JR North Florid           49.46      49.73  
  6 Mims, Justin              JR North Florid           48.90      49.93  
  7 Williamson, Tony          JR Cincinnati             49.36      50.78  
  8 Squillace, Skylar         SO North Florid           51.00     x52.90  
 
Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rutherford, Michael       SR Cincinnati           1:53.06    1:53.00  
  2 Wynn, Ryan                SO Cincinnati           1:53.20    1:54.35  
  3 Neyer, Kyle               JR Cincinnati           1:54.11   x1:54.74  
  4 Sumagpang, Taylor         FR North Florid                    1:55.12  
  5 Hilgar, Brian             FR South Florid         1:53.00    1:55.83  
  6 Aristil, David            SR South Florid         1:54.33    1:56.54  
  7 Soto, Felix                  Unattached           1:56.00    1:57.35  
  8 Edwards, Trey             FR North Florid         1:56.00    1:57.40  
 -- Tillman, Aaron            JR North Florid         1:57.00        DNF  
 -- Fotopoulos, Kosta         SO North Florid         2:00.00        DNF  
 
Men 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wise, Philip              SR South Florid         3:50.60    3:55.26  
  2 Finan, Eric               SR Cincinnati           3:53.36    3:56.53  
  3 Strasser, Mike            SR North Florid         3:59.00    4:03.43  
  4 Nelson, Chase             SR North Florid         4:07.52    4:03.62  
  5 Bing, Jonathon               Unattached           4:00.00    4:12.76  
  6 Lipsman, Jeff                Unattached           4:05.00    4:18.98  
  7 Schmidt, Daniel           SO North Florid         4:10.00   x4:18.99  
  8 Fotopoulos, Kosta         SO North Florid         4:04.00   x4:33.23  
 
Men 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Baum, Evan                SO Cincinnati          15:15.60   15:14.23  
  2 Ross, Tyler               SO Cincinnati          15:41.02   15:27.98  
 -- Simari, Lucas                Unattached          15:30.00        DNF  
 
Men 110 Meter Hurdles
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Moore, Dailyn             JR Cincinnati             14.41      14.04   4.3  1 
  2 Aristil, David            SR South Florid           14.08      14.32   4.3  1 
  3 Cain, Bryan               FR Cincinnati             14.46      14.41   4.3  1 
  4 Hargrove, Landon          SO South Florid           14.42      14.43   4.3  1 
  5 Cannon, Mario             SR Cincinnati             15.15     x15.17   4.1  2  15.165
  6 Jean-Baptiste, Richard    FR South Florid           15.05     x15.17   4.1  2  15.170
  7 Bouldin, Dante            SO North Florid           14.50      15.29   4.3  1 
  8 Calderon, Camilo          SO South Florid           14.80     x15.84   4.3  1 
 
Men 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cain, Bryan               FR Cincinnati             55.37      55.34  
  2 Menen, Jake               FR North Florid           54.90    1:00.66  
  3 Bouldin, Dante            SO North Florid           55.90    1:01.63  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Beckmann, Chase           JR Cincinnati           9:30.20    9:12.79  
  2 Vazquez, Gilbert          JR North Florid         9:45.00    9:50.43  
  3 Esteban, Johnathan        JR North Florid         9:41.48   10:01.02  
 
Men 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 South Florida  'A'                                  40.42      41.67  
     1) Wise, Neamen JR                 2) Webster, Kayvon JR             
     3) Messmore, Derek FR              4) Hargrove, Landon SO            
  2 Cincinnati  'A'                                     42.54      42.82  
     1) Howard, Darius JR               2) Bourelle, Dylan FR             
     3) Bova, Matt FR                   4) Gilbert, Darnell SO            
  3 North Florida  'A'                                  42.51      43.23  
     1) Bouldin, Dante SO               2) Squillace, Skylar SO           
     3) Squillace, Nick JR              4) Menen, Jake FR                 
 
Men 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 South Florida  'A'                                3:10.00    3:15.87  
     1) Aristil, David SR               2) Orelus, Pascal JR              
     3) Mosely, Franklin FR             4) Exilien, Reshaw SR             
  2 Cincinnati  'A'                                   3:18.99    3:19.65  
     1) Neyer, Kyle JR                  2) Williamson, Tony JR            
     3) Wynn, Ryan SO                   4) Gilbert, Darnell SO            
 
Men High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Meyers, Chase             FR South Florid           2.09m      2.05m    6-08.75 
     1.88 1.93 1.98 2.05 2.09 
        P    O   XO    O  XXX 
  2 Kilts, Brian              SO South Florid           2.05m      1.98m    6-06.00 
     1.88 1.93 1.98 2.05 
        P    O   XO  XXX 
  3 Petion, Giscard           FR South Florid           2.06m     x1.93m    6-04.00 
     1.88 1.93 1.98 
        P   XO  XXX 
  4 Kubera, Kyle              SO Cincinnati             1.95m      1.88m    6-02.00 
     1.88 1.93 
      XXO  XXX 
 
Men Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Metzger, Wyatt            SO South Florid           4.95m      4.90m   16-00.75 
     4.57 4.76 4.90 5.05 
        P    O    O  XXX 
  2 Volz, Drew                FR South Florid           5.20m      4.90m   16-00.75 
     4.76 4.90 5.05 5.19 
        P   XO    P  XXX 
  3 Dangel, Josh              SO Cincinnati             5.10m      4.90m   16-00.75 
     4.57 4.76 4.90 5.05 
        P   XO  XXO  XXX 
  4 Baird, Brian              FR South Florid           4.71m     x4.76m   15-07.25 
     4.42 4.57 4.76 4.90 
        P  XXO   XO  XXX 
  5 Kubera, Kyle              SO Cincinnati             4.75m      4.76m   15-07.25 
     4.27 4.42 4.57 4.76 4.90 
        P   XO    O  XXO  XXX 
  6 Galan, Eddie              FR South Florid           4.70m     x4.57m   15-00.00 
     4.27 4.42 4.57 4.76 
        O   XO  XXO  XXX 
  7 L'Heureux, Ryan           SO North Florid           4.55m      4.27m   14-00.00 
     4.27 4.42 
      XXO  XXX 
 -- Young, Sean                  Unattached             5.28m         NH            
     5.05 5.19 
        P  XXX 
 -- Robinson, Colt            FR Cincinnati             4.70m         NH            
     4.27 4.42 
        P  XXX 
 
Men Long Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Kilts, Brian              SO South Florid           7.10m      6.98m   3.1  22-11.00 
     FOUL(5.3) FOUL(1.9) FOUL(1.2) FOUL(3.1) 6.98m(3.1) FOUL(6.6)
  2 Sanders, Tariq            FR Cincinnati             7.14m      6.87m   1.6  22-06.50 
     FOUL(5.1) 6.62m(1.7) 6.87m(1.6) FOUL(4.8) 6.70m(5.8) 6.75m(3.7)
  3 Lewis, Shane              SO South Florid           7.25m      6.54m   2.4  21-05.50 
     6.54m(2.4) FOUL(-0.4) PASS      PASS      PASS      PASS     
  4 Nwankwo, Michael          FR Cincinnati             6.75m      6.43m   3.7  21-01.25 
     6.33m(2.1) 6.42m(6.3) 6.08m(1.2) 6.43m(3.7) FOUL(4.8) FOUL(0.5)
  5 Bova, Matt                FR Cincinnati             6.50m     x5.92m   4.0  19-05.25 
     5.92m(4.0) 5.72m(2.2) PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Men Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Nwankwo, Michael          FR Cincinnati            14.12m     14.20m   3.7  46-07.25 
     13.26m(1.1) 14.07m(2.3) 14.06m(0.6) 13.71m(3.5) 14.20m(3.7) FOUL(3.0)
  2 Sanders, Tariq            FR Cincinnati            14.24m     14.11m   0.4  46-03.50 
     13.44m(1.9) 14.10m(2.3) 14.11m(0.4) FOUL(6.6) 12.62m(1.4) 13.30m(1.3)
  3 Dangel, Josh              SO Cincinnati                      x12.29m   2.5  40-04.00 
     11.60m(2.1) 11.98m(3.0) 11.71m(1.0) 11.90m(7.5) 11.80m(3.3) 12.29m(2.5)
 
Men Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Littleton, Chris          SR Cincinnati            16.75m     16.35m   53-07.75 
      15.22m  16.32m  FOUL  16.35m  FOUL  15.59m
  2 Osking, Justin            FR South Florid          15.00m     15.48m   50-09.50 
      FOUL  FOUL  FOUL  15.33m  14.77m  15.48m
  3 Hicks, Marcus             SR South Florid          15.00m     14.83m   48-08.00 
      FOUL  FOUL  14.83m  FOUL  14.69m  FOUL
 
Men Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Littleton, Chris          SR Cincinnati            52.85m     54.66m     179-04 
      49.44m  FOUL  FOUL  54.66m  FOUL  54.31m
  2 Haseman, Jake             SR Cincinnati            51.66m     54.08m     177-05 
      54.08m  53.88m  52.97m  FOUL  51.40m  FOUL
  3 Osking, Justin            FR South Florid          50.00m     50.37m     165-03 
      49.44m  FOUL  50.37m  50.14m  FOUL  FOUL
  4 Perkins, Tyler               Unattached            51.00m     49.18m     161-04 
      49.07m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  49.18m
 
Men Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Thomas, Jared             SR South Florid          50.00m     53.85m     176-08 
      49.86m  FOUL  FOUL  FOUL  53.85m  FOUL
  2 Haseman, Jake             SR Cincinnati            52.68m     53.81m     176-06 
      FOUL  FOUL  50.60m  52.18m  FOUL  53.81m
  3 Wernke, Mat                  Unattached                       52.78m     173-02 
      50.86m  52.78m  FOUL  50.38m  FOUL  FOUL
 
Men Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kubera, Kyle              SO Cincinnati            45.00m     41.89m     137-05 
      41.89m  40.06m  35.67m  36.10m  FOUL  37.82m
  2 Bova, Matt                FR Cincinnati            33.17m     31.21m     102-05 
      31.21m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL